Proces glasanja je izuzetno važan proces u nastavku je lista najosjetljivijih faza.
Članovi biračkog odbora svjesno učestvuju u manipulacijama, tako što pojedinim glasačima izdaju više od jednog listića po izbornoj utrci, ili dozvoljavaju da jedna osoba glasa više puta u svoje ime, ili u ime drugog birača koji se nije pojavio na biračkom mjestu.
Član biračkog odbora utvrđuje identitet birača na osnovu važeće lične isprave i na osnovu elektronske identifikacije birača koja podrazumijeva korištenje relevantnih biometrijskih podataka birača koji se prenose bezbjednim elektronskim prenosom podataka između biračkih odbora, IDDEEA-e i Centralne izborne komisije BiH, uzimajući u obzir Zakon o zaštiti ličnih podataka.
Identitet lica koji se zbog invaliditeta ili bilo kojeg drugog opravdanog razloga predviđenog podzakonskim aktom kojeg donosi Centralna izborna komisija BiH ne može utvrditi putem elektronske identifikacije birača utvrđuje se isključivo na osnovu važeće lične isprave.
Član biračkog odbora dužan je označiti ime i prezime birača na izvodu iz Centralnog biračkog spiska, nakon čega se birač potpisuje na izvodu iz Centralnog biračkog spiska, a potom član biračkog odbora izdaje odgovarajući glasački listić ili listiće.
Član biračkog odbora ima odgovornost i dužnost upozoriti svakog birača da će se elektronska identifikacija birača potvrditi samo ako odgovara podacima koje vodi nadležni državni organ.
Može se dogoditi da članovi BO ne traže bilo kakve dokumente za identifikaciju glasača, ili da prihvataju one koji nisu adekvatni (indeks, ribolovačka dozvola, klupske članske karte, odnosno bilo šta osim važeće bosanskohercegovačke lične karte, pasoša i vozačke dozvole). Ukoliko je učestalost ove pojave velika, to više nije proceduralni propust nego sumnja na manipulaciju.
Birački odbor dužan je izvršiti provjeru identifikacionih dokumenata kako bi utvrdio identitet birača. Pratite da li birački odbor to radi redovno. Ukoliko je bilo nekoliko sporadičnih slučajeva neutvrđivanja identiteta birača, posebno ako se radi o starijim osobama, to ne mora biti problematično.
Procijeniti radi li se o proceduralnoj greški (npr. član BO prepoznao komšiju pa mu nije pogledao dokumente) ili o manipulaciji (dogodilo se više od 5 puta tokom dana). Imate mogućnost reagovanja primjedbom u ZARBO.
Član BO zadužen za identifikaciju birača ne smije naglas izgovarati ime i prezime birača na način da svi koji su se zatekli na BM isto mogu jasno čuti.
Član BO zadužen za identifikaciju birača dužan je upozoriti birača da se u Izvod iz CBS-a mora potpisati identično kao na priloženom identifikacionom dokumentu.
Birački odbor dužan je vratiti birače bez odgovarajućih isprava kao i birače koji nisu na Izvodu iz Centralnog biračkog spiska za to biračko mjesto. Bilježite broj birača koji je vraćen i razlog njihovog vraćanja sa BM.
Član biračkog odbora zadužen za izdavanje glasačkih listića na prednjoj strani glasačkog listića u donjem lijevom uglu stavlja otisak štembilja pored kojeg se i potpisuje.
Protivzakonito je svako iznošenje glasačkih listića izvan biračkog mjesta od strane bilo kojeg učesnika u izbornom procesu. Svaki glasač mora označiti glasački listić unutar kabine za glasanje na biračkom mjestu. Unošenje ranije označenih listića je protivzakonito. Jedan glasač može dobiti samo po jedan listić za jedan izborni nivo.
U toku 24 sata prije otvaranja biračkih mjesta kada počinje period predizborne šutnje na teritoriji Bosne i Hercegovine neće biti nikakvog medijskog izvještavanja o bilo kakvoj aktivnosti koja se odnosi na političku i izbornu kampanju.
Iako je izborni dan i dan izborne šutnje, događaju se pokušaji nagovaranja, zastrašivanja i pritisaka na birače na samom biračkom mjestu i oko njega, a od strane aktivista pojedinih političkih subjekata.
Dobro pogledajte prostor u i oko biračkog mjesta. Ako primijetite ljude koji učestalo zaustavljaju glasače, pričaju sa njima na neprimjeren način, svađaju se, dobacuju i sl., pokušajte ustanoviti šta se tačno događa.
Političkim subjektima je zabranjeno da putem medija iznose lažne informacije koje bi mogle ugroziti integritet izbornog procesa i dezinformisati birače.
Zabranjen je svaki oblik davanja novca, usluge ili neke druge protuvrijednosti glasačima u zamjenu za glas za nekog kandidata ili političkog subjekta na izborni dan.
Zabranjen je svaki oblik davanja novca, usluge ili neke druge protuvrijednosti glasačima u zamjenu za glas za nekog kandidata ili političkog subjekta na izborni dan.
Ova situacija ne implicira manipulaciju, nego proceduralne propuste biračkog odbora. Iako nije dozvoljeno zakonom, događa se da u pojedinim ruralnim krajevima „glava kuće“ ide u kabinu zajedno sa članovima porodice, često glasajući za njih ili direktno sugerišući za koga glasati. Predstavlja vid tradicionalnog nasljeđa ne samo u BiH, međutim, ako je učestalost velika može ostaviti snažan uticaj na izborni proces.
Skrenite pažnju BO da porodično glasanje nije dozvoljeno. U slučaju da BO ne reagira, već sistemski dopušta porodično glasanje imate mogućnost reagovanja primjedbom u ZARBO.
Politički subjekti, želeći biti sigurni da će birač glasati za njih, pribavljaju prazan glasački listić, odnosno set listića za sve nivoe koji se biraju. Potom birača šalju na biračko mjesto sa već popunjenim listićima, a on sa biračkog mjesta donosi novi set praznih listića – i tako u krug.
Obratite pažnju po dolasku na biračko mjesto je li pakovanje glasačkih listića možda oštećeno i je li birački odbor ručno brojao listiće prije otvaranja BM, te da li prebrojano odgovara onome što stoji u Zapisniku o preuzimanju materijala od OIK/GIK-a.
Na Lokalnim izborima 2024. godine, svaki glasač/birač će dobiti 2 glasačka listića (osim gradova Brčko 1 listić, Mostar i listić i Istočno Sarajevo 3 lisitća)* stoga obratite pažnju vrše li neki birači, posebno u prijepodnevnim satima, ubacivanje glasačkih listića tako što ih sve presaviju i odjednom ubace u kutiju. Ovo može biti indicija da upravo ti birači iznose 1 ili više praznih listića. Diskretno skrenite pažnju predsjedniku BO da bi možda glasači trebali ubacivati jedan po jedan listić u kutiju.
Obratite pažnju da li neki birači koji su iza paravana, šuškaju i izvlače eventualno već popunjene glasačke listiće iz džepa, a prazne ostavljaju kod sebe. Budite obzirni da ne pređete granicu ugrožavanja tajnosti glasanja. Koristite zdrav razum!
*Glasački listići skoro svim gradovima/općinama/opštinama u BiH:
*Glasački listići u gradovima Mostar i Brčko:
*Glasački listići u Gradu Istočno Sarajevo:
Glasanje je lično i svako smije glasati samo jednom. Svako smije glasati samo u svoje ime. Jedini izuzetak je pomoć pri glasanju.
Izuzetak od ličnog glasanja - Na zahtjev birača koji je slijep, nepismen ili fizički nesposoban, predsjednik BO odobrava primjenu postupka po kojem druga osoba, koju izabere birač koji nije u mogućnosti glasati, pomaže tom biraču pri potpisivanju izvoda iz CBS-a, kao i pri glasanju. Osoba koja pomaže pri glasanju ne može biti član biračkog odbora niti akreditovani posmatrač. Osoba koje pomaže biraču da glasa napisaće svoje ime štampanim slovima i navesti svoj jedinstveni matični broj (JMB) na izvod iz Centralnog biračkog spiska do imena birača kojem je pomagao i potpisati se. Osoba koje pomaže tom biraču ne mora biti registrovan birač. Jedna osoba može pomagati samo jednom biraču na dan izbora.
Jedna osoba (a da to nije član biračkog odbora ni posmatrač) može pomoći samo jednom glasaču s posebnim potrebama. Zakon propisuje da se pomoć obezbjeđuje na zahtjev birača i to birača koji je slijep, nepismen ili fizički nesposoban.
Predsjednik biračkog odbora vodi evidenciju o situacijama u kojima se koristi pomoć drugog lica (PDL) na PDL obrascu. Dokaz da se radi o slijepom, nepismenom ili fizički nesposobnom licu je rješenje ili uvjerenje/potvrda nadležne ustanove, instituta ili komisije. Izborna komisija je obavezna da za svako biračko mjesto odštampa po 10 PDL obrazaca. B.O. će sve iskorištene obrasce PDL ubaciti u providnu plastičnu foliju.
Problem se javlja kod organizovanih pomagača, koji uz dopuštenje biračkog odbora pomažu većem broju ljudi, što je protivzakonito. Koristeći se ovom manipulacijom, aktivisti političkih stranaka često sami dovode veći broj ljudi na biračko mjesto da bi im „pomogli“ da glasaju.
Ukoliko primijetite ovakvu situaciju, procijenite je li proceduralna i zanemariva (npr. unuka pomaže i djedu i baki pri glasanju), ili je sistemska pojava i potencijalna manipulacija. Imate mogućnost reagovanja primjedbom u ZARBO.
U slučaju da je biračko mjesto opremljeno izbornim tehnologijama pomoću kojih se licu s invaliditetom omogućava da glasa samostalno, pomoć drugog lica će biti isključena radi zaštite tajnosti glasanja.
Kao pilot projekti na određenom uzorku biračkih mjesta, prvi put će na Lokalnim izborima 2024. godine biti korištene neke od izbornih tehnologija. Ove tehnologije imaju za cilj da unaprijede izborni proces u različitim segmentima.
Ukoliko se nalazite na BM na kome je implementirano neko od novih tehnoloških riješenje, obratite pažnju da se namjernom ili slučajnom sabotažom ili zloupotrebom ne načine novi prekršaji, te ugroze izbori i izborna volja glasača.
Svako nasilje na biračkom mjestu je predstavlja ozbiljno kršenje izbornih procedura. Važno je misliti na vlastitu sigurnost, udaljiti se sa biračkog mjesta i pozvati nadležne organe bezbjednosti.